Mint írtam, több száz- vagy ezer önéletrajzot láttam már és kapok továbbra is folyamatosan. Van összehasonlítási alapom, nem HR-es vagyok, hanem munkaadóként a saját tapasztalataimra támaszkodom. Nagyon ritka, hogy egy önéletrajzra azt lehet mondani, hogy ez igen, ő tényleg odafigyelt rá, őt hamar hívni fogják.
Miért fontos a jó önéletrajz?
A munkaadók, ha megnyitnak egy önéletrajzot, kb. 5 másodperc alatt eldöntik, szimpatikus-e nekik a jelentkező vagy sem. Én is, és nagyon kritikus vagyok ebből a szempontból. Ha fontos neked, hogy kapjál munkát, tegyél érte, hogy már az első benyomás jó legyen, mert ezzel jelentősen megnőhetnek az esélyeid másokkal szemben.
Miért téged válasszanak?
Mert jól áttekinthetően összefoglaltad azokat az információkat, amikre a munkaadó kíváncsi. Lehetőleg egy oldalon látható minden és egy jó fénykép van rólad. Ha túl részletes, vagy a fénykép nem rólad szól, már le is telt az 5 másodperc. Nem a Ctrl+C - Ctrl+V segítségével beszúrt képességek a mérvadók, hanem az, hogy egy nyílt önbizalomtól duzzadó valaki nézzen ránk és hogy gyorsan megtalálják a munkaadónak kulcsszót - pl. az eddigi munkaköröket, esetleg más ausztriai szállodák nevét, a település nevét.
Miért figyeljünk a nyelvre?
A munkaadóknak nincsenek illúzióik a nyelvet illetően, az ide érkezők többsége kezdetben minimális nyelvtudással rendelkezik. Nagyon ritka, hogy valaki jó németet beszél és nyelvtanilag helyesen, de ez csak egy telefonos beszélgetésen számít igazán. Az önéletrajzod és a hozzátartozó kísérőlevél azonban a lehető legjobb kell, hogy legyen mind nyelvtanilag, mind stilisztikailag. Ha rápillantanak a nyelvtudás részre, úgyis tudják, hogy nem valószínű, hogy te írtad. De legalább tettél érte, és ez értékelendő.
Mik a leggyakoribb hibák, miket kerüljünk el önéletrajz-írásnál?
Fénykép: ha nem veszed a fáradtságot, hogy megkérj valakit, hogy fényképezzen le egy világos háttér előtt, az a nemtörődömség benyomását kelti. Szelfik, kutyás-macskás képek, közös képek, sötét hátterű képek csökkentik az esélyedet. Ha borostás, napszemüveges a jelentkező, vagy unott az arca, az nem szerencsés, nőknél pedig az erős smink rossz irányba viszi a dolgokat.
Nyelv: már írtam, ennek lehetőleg hibátlannak kell lennie. Amikor a legalapvetőbb német szavakat rosszul írják, vagy angolul írják az egészet, vagy magyar szavakkal van tele, a legtöbb esetben megy a levél a kukába. Miért akar valaki felszolgálóként dolgozni, vendégekkel érintkezni, ha egy szót sem tud németül és még csak arra sem veszi a fáradságot, hogy németül írjon?
Túl sok infó: ha két oldalon sorolod fel, hogy mennyi helyen dolgoztál eddig, akkor nem számítanak rád hosszú távon, és tényleg csak végszükség esetén hívnak fel. Hidd el, nincs jelentősége az iskolád nevének és csak nehezíted a dolgodat, amikor leírod pl. hogy Bajcsy-Zsilinszky Általános- és Szakközépiskola. Nincs munkaadó, aki ezt kiolvassa. Szóval lényegre törően, lehetőleg egy oldalon, ha sok munkahelyed volt, inkább összefoglalva és kiemelve a munkaköröket.
Alapvető hibák: ha az önéletrajz nincs jól megformázva, átlógnak a betűk a másik sorba, vagy ami a csúcs, egy 6 évvel ezelőtti dátum szerepel az alján.
Ha az önéletrajzra és a kísérőlevélre elegendő időt szánsz, vagy megbízol engem, hogy a fenti kritériumok alapján készítsem el neked, már komoly előnyben vagy a többiekkel szemben. Figyelj oda, hogy mindig aktuális legyen és a fényképed is lehetőleg a közelmúltból származzon. A belefektetett munka és idő többszörösen megtérül. Nem a korod a lényeg, hanem a tapasztalatod és a bizalom, amit a fényképeddel keltesz, de a legfontosabb, hogy lássák: dolgozni akarsz.
Tedd meg az első lépést, legyen egy jó önéletrajzod!